אחרי החגים….זה עכשו! חלק א'

שמירה על שגרת תזונה נכונה ומשקל תקין הם חלק בלתי נפרד מכל הסיפור. קחו את עצמכם בידיים, בלי לדחות את הדיאטה אפילו ביום אחד נוסף. חשוב שתרגישו טוב עם הגוף שלכם ועם המשקל שלכם. אם תרגישו טוב, תהיו קלילים ובריאים, הדבר ישפיע לטובה על מצב הרוח ועל תחושת הרווחה שלכם.
אז מה עושים בכדי לטפל במצבור השומן שצברנו בחגים?
ראשית, עלינו להבין כי בכל יום אנו שורפים קלוריות בפעילויות שונות שאנו עושים: בעבודה, בבית, או בספורט. אבל, את מספר הקלוריות הרב ביותר (75%) גופנו שורף כדי לקיים את עצמו ולשמור על פעילויות בסיסיות חיוניות כמו נשימה, דופק לב, פעילות המוח, עיכול המזון ועוד. חילוף החומרים מושפע מגורמים רבים, ביניהם: גיל, מין, גובה, משקל, מסת שריר והמצב הורמונאלי, לכן לכל אדם קצב שריפת קלוריות אישי וייחודי לו. התנודות במשקל הגוף מושפעות מהמאזן הקלורי שלנו, כלומר ממספר הקלוריות שאנו צורכים דרך המזון, לעומת מספר הקלוריות שאנו שורפים.
לפניכם מספר טיפים להגברת קצב חילוף החומרים ולשריפת קלוריות רבה יותר:
אל תאכלו מעט מדי .גם כשרוצים להפחית במשקל חשוב לאכול. דיאטות "כסאח" וצומות גורמים לגוף להיכנס ל"מצב חירום" ולהאט תהליכים מבזבזי אנרגיה. התוצאה הישירה היא צמצום בכמות הקלוריות הנשרפות. אנשי מקצוע יודעים לחשב את כמות הקלוריות שהגוף זקוק כדי להתקיים, מומלץ לבצע בדיקה כזו לקצב חילוף החומרים במנוחה. (RMR)
תכנית אכילה: חשוב לבנות תוכנית אכילה בריאה ומאוזנת המורכבת מתפריטים יומיים מגוונים ותכלול את כל אבות המזון (פחמימות, חלבונים, שומנים, ירקות ופירות).
– פזרו את המזון לארוחות קטנות במשך היום. ארוחות גדולות וכבדות יוצרות עומס על  מערכת העיכול ולעיתים מביאות לעיכול חלקי ולא יעיל של המזון. עודף המזון הנצרך בארוחה גדולה לא מנוצל ונאגר במחסני השומן. לפיכך, חלוקה לחמש-שש ארוחות קטנות במשך היום, מאפשרת להגביר את ההוצאה הקלורית הקשורה בעיכול המזון וספיגתו, ולניצול האנרגיה הנצרכת, בין הארוחות.
– העדיפו מזון טרי על פני מזון מבושל: (בעיקר ירקות חיים) מזון טרי מתעכל זמן רב יותר ממבושל ובעיכול ממושך הגוף שורף יותר קלוריות.
–   אל תדלגו על ארוחת בוקר: לא בכדי אומרים כי הארוחה החשובה ביותר ביום היא ארוחת הבוקר.  ארוחה זו שוברת את "הצום" של הלילה ומספקת אנרגיה להפעלת הגוף. דילוג עליה עלול לגרום לגוף להיכנס למצב דחק ולחסוך בשרפת הקלוריות.
 – עשו פעילות גופנית בונה שריר. תאי שריר הם תאים פעילים יחסית מבחינה מטבולית, ולכן כאשר מסת השריר בגוף עולה, הגוף שורף יותר קלוריות גם במנוחה.
– עשו פעילות אירובית: הליכה מהירה, ריצה, אופניים, גורמת להגברה של שריפת הקלוריות לא רק בזמן הפעילות עצמה, אלא גם מספר שעות אחריה (רווח כפול!) . ככל שהפעילות יותר עצימה, כך שריפת הקלוריות המוגברת תימשך יותר שעות.
– הקפידו על שעות השינה. מחקרים מצאו שחוסר שעות שינה מגביר את מידת התיאבון, משבש את קצב חילוף החומרים ומאט תהליך ירידה במשקל.

עד כאן …קצת טיפים שיעזרו לנו להיכנס לתכנית של שמירה על משקל תקין שלאחר החגים. בשבוע הבא, ולאחר שנפנים וננסה חלק מהטיפים השבוע, אמשיך ואתן טיפים נוספים הקשורים לסוג המזון והנוזלים המתאימים לשמירה על המשקל.

אהבתם את הפוסט? מוזמנים לשתף:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

ההמלצות שניתנות במאמר הנן כלליות, ולא באות במקום יעוץ רפואי, כמו כן חשוב להתייעץ עם נטורופטית להתאמת דיאטה אישית.
באהבה ובבריאות אין קץ
אתי מודלין- נטורופתית ויועצת לאורח חיים בריא – תזונה נכונה
אשמח לענות בכל פנייה אלי: emd10msm@gmail.com
טלפון: 072-2345004

גלילה למעלה