מיתוסים בתזונה: האם כל הקלוריות שוות? חלק ב'

המיתוסים הקיימים בנושא הקלוריות בתזונה הודגם בשבוע שעבר והבנו מכך שלא רק כמות הקלוריות היא הקובעת וכי יש חשיבות רבה לרכיבים התזונתיים של המזון. חשיבה מוטעית נוספת היא זו הטוענת שניתן לקזז קלוריות בכדי לרדת במשקל, והיא פועל יוצא של הטעות הראשונה. לכן בטעות נחליף 3 פרוסות לחם בפרוסת עוגה,הרי זו אותה כמות קלוריות! אכילת האפשרות השניה תותיר אותנו רעבים ומשועים למזון נוסף בעוד אכילת הלחם המלא מזכה אותנו בסיבים תזונתיים, בתחושת שובע לזמן ארוך, בפחות שומן וכל זאת בכמות קלוריות זהה.

נוסיף  ונפריך עוד שני מיתוסים הקשורים בקלוריות:

3.  כדי לרזות צריך לאכול פחות ולהוציא יותר
מסתבר שאצל רוב האנשים גם החשבון הפשוט של מה שמכניסים (אוכל) לעומת מה שמוציאים (פעילות גופנית) לא עומד במבחן המציאות. ולהלן הסיבות:
א. שיטת הקיזוז לא עובדת.
ב. יש חשיבות לסוג המזון ודרך בישולו.
ג. רובנו לא יודעים לספוראם אתם שוקלים 70 ק"ג והלכתם שעה בקצב 6 קמ"ש שרפתם 378 קלוריות (נסו את המחשבון) בסוף אימון זה מאושרים מההישג, עצרתם וקניתם אייס קפה (כ-330 קלוריות) את החשבון הזה אתם יכולים לעשות לבד. ועל זה נאמר: קשה להוציא, קל (מאד!) להכניס

4. אני אוכל רק ארוחה אחת ביום וככה שומר על המשקל.
חלקנו הולך לעבודה, ובלוח הזמנים הצפוף שלנו איננו מספיקים לאכול ארוחות מסודרות אלא מנהלים את יום העבודה בין נשנוש אחד למשנהו.
כאשר מדובר במקצועות חופשיים ובדרגים ניהוליים, מוקדש חלק מיום העבודה גם לישיבות שבהן מוגשים בורקסים ועוגיות. כאשר האכילה אינה מתבצעת במסגרת ארוחה מסודרת, פעמים רבות אנו נוטים לשכוח ממנה. לכן  התחושה היא "כאילו לא אכלתי כל היום". במשך היום ההתמודדות היא עם רעב מודחק/ סמוי אשר בד"כ מתפרץ ברגע שקט הראשון ואז האכילה היא בלתי נשלטת והכמויות גדולות מהדרוש לגוף. חשבו על זה כך: אתה מחליט לנסוע לאילת. טנק הדלק שלך כמעט ריק. אין לך זמן לעצור (אתה ממהר לפגישה חשובה שם), אז אתה מחליט למלא דלק כשתגיע. ובינתיים? נסתדר. הגיוני??

לסיכום
אם נושא התזונה היה כה פשוט, לא היינו נדרשים לאנשי מקצוע וכנראה  קיימת הצדקה להתייעץ בכדי למנוע מטעויות הפוגעות ביכולתנו לחיות בבריאות מיטבית.

אהבתם את הפוסט? מוזמנים לשתף:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

ההמלצות שניתנות במאמר הנן כלליות, ולא באות במקום יעוץ רפואי, כמו כן חשוב להתייעץ עם נטורופטית להתאמת דיאטה אישית.
באהבה ובבריאות אין קץ
אתי מודלין- נטורופתית ויועצת לאורח חיים בריא – תזונה נכונה
אשמח לענות בכל פנייה אלי: emd10msm@gmail.com
טלפון: 072-2345004

גלילה למעלה